Transcendentalní meditace

Národní institut zdraví se zmiňuje o Transcendentální meditaci

Posted on: 21.6.2010

Zpráva z Health Good News uvádí, jak nedávná studie zjistila, že denní používání programu Transcendentální meditace (TM) pomáhá studentům snížit psychický stres a zvýšit schopnost zvládat stresové situace.

U skupiny studentů s rizikem pro rozvinutí hypertenze byl tento přínos spojen také se snížením krevního tlaku. Tato studie Effects of the Transcendental Meditation program on Neurophysiology, Cognitive Development, and Health in College Students byla provedena univerzitě American University ve Washingtonu, D.C. Účastnilo se jí několik stovek studentů. Studie byla publikována ve vědeckém časopise The American Journal of Hypertension.

Výsledky studie jsou nyní zmíněny na oficiální internetové stránce národního institutu National Institutes of Health’s National Center for Complementary and Alternative Medicine.*

Lidé, kteří pracují na univerzitách vědí, že mnoho studentů zažívá větší akademický, finanční a sociální stres, než kdykoliv dříve a takový tlak vede často k vážným problémům. Tato zkušenost je známa z rostoucího počtu výzkumných studií, jež dokumentují vzestupnou tendenci stresu u univerzitních studentů.

Studie, vedená na Kansas University, jež zkoumala 13 000 studentů zjistila, že během 13-ti letého období vzrostl počet studentů s depresí z 21 na 41 procent. Procento sebevražd u studentů vzrostlo z 5 na 9 procent, a počet studentů se stresem a úzkostí vzrostl z 36 na 62 procent.

Psychologům dělá starost, že mladí lidé často řeší svoje problémy kontraproduktivním způsobem. Studie poukazují, že 44% univerzitních studentů pije často alkohol, 10 milionů studentů bere antidepresiva, poradenská střediska pro studenty jsou zavalena zvyšujícím se počtem studentů, kteří trpí poruchami úzkosti a sebevraždy se staly 3. hlavní příčinou úmrtí u teenagerů.

Může TM program opravdu pomoci? Domníváme se, že studie z American University poskytuje solidní evidenci, že ano.

Studenti používající TM v této studii byli též požádáni, aby shrnuli své subjektivní zkušenosti po semestru praktikování TM. Zde je jeden příklad:

“Mám stejně pilno, jako jsem měla minulý semestr, ale od té doby, co praktikuji techniku Transcendentální meditace, tak se necítím tak přemožená, jak jsem se cítila dřív. Je to snazší zůstat uspořádaná. Jsem účinnější a zůstávám nad věcí – jak v celkovém obraze, tak i v detailech. Cítím se šťastnější a volnější a jsem schopná vzít si na sebe a udělat víc věcí. A taky, když dělám chyby, snadněji to zvládám, prakticky i emocionálně, prostě udělám nápravné kroky a zbytečně se nebičuji. Moje vztahy k ostatním se zlepšily, protože mů vztah ke mně samotné je lepší“. – Anne Barton-Veenkant, Georgetown University.

Můžete si přečíst i jiné zkušenosti univerzitních studentů kliknutím na přínos programu Transcendentální meditace. O zdravotních účincích programu TM se dozvíte více na stránce lékaři o Transcendentální meditaci.

Tato novinka z americké stránky Transcendentální meditace také zahrnuje propojení na stránku výzkumu národního střediska National Center for Complementary and Alternative Medicine a krátké video, kde hovoří jeden ze studentů dané studie o své zkušenosti s účinkem Transcendentální meditace na zdraví.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Reklamy
%d bloggers like this: