Transcendentalní meditace

Neurolog hovoří o původu kreativity v mozku

Posted on: 25.5.2010

Vždy na mě velmi zapůsobily jasné a prosté výrazy kreativity v umění a ve vědě. Takové, které přinášejí něco nového a důležitého přirozeným způsobem. Jsem neurolog a je ve mně přirozená zvídavost pro to, co probíhá v našem mozku jinak, když tvoříme. Výzkumnící hovoří o procesu kreativního myšlení jako o přímém opaku myšlení analytického. Analýza vyžaduje velmi soustředěnou pozornost, zatímco kreativita je syntetický proces, kdy dovolíme, aby myšlenka vyšla ve své celosti. Proces analýzy se dá naučit a je to vlastně téma mnohého našeho vědeckého vzdělávání. Ale o výuce kreativity se nehovoří; místo toho mluvíme o její kultivaci, o vytváření příznivých podmínek pro kreativní myšlenky, ať už se projeví jako sluchový, vizuální, nebo teoretický objev.

V mozku jsou tyto objevné okamžiky kreativity ‘aha’ spojovány se zvýšenou mozkovou aktivitou alfa, obzvláště v zadní části mozku a zvýšením synchronní alfa aktivity mezi oběma hemisférami. Mozková aktivita, změřená během kreativních momentů se velmi podobá mozkové aktivitě v momentech transcendování myšlenky v průběhu techniky Transcendentální meditace. Nemělo by nás to překvapit, protože nenamahavá aktivita transcendování je opakem úzce soustředěné aktivity analýzy. Znamená to prostě dovolit mysli, aby dosáhla svého základního stavu, kde můžeme zažít myšlenku v jejím vzniku.

Někteří lidé jsou produktivnější ve své kreativní snaze než jiní. Mnozí se zmiňují o tom, jak si specifickým způsobem vytvořit prostředí, aby se podpořil tok kreativních myšlenek. To, co v tomto pěstíme, je přímý a volný kanál – propojení mezi vědomou myslí a neohraničeným základním stavem mysli, tichým zdrojem všech kreativních výrazů. Pravidelné používání techniky Transcendentální meditace odstraňuje překážky, které brání plnému vyjádření z tohoto nekonečného zásobníku kreativity. A tak není divu, že umělci a stejně tak i vědci zjišťují, že praktikování techniky TM přináší novou vitalitu do jejich práce a že meditující společnost je kolébkou kreativity.
Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Reklamy
%d bloggers like this: