Transcendentalní meditace

Přínos Transcendentální meditace pro vztahy

Posted on: 13.4.2010

Motto: Vzdělávání se stává nástrojem proměny člověka, kterou má ve svých rukou a kterou může vědomě a záměrně měnit kvalitu své osobnosti s následným vlivem na okolí. Vzdělání je tudíž mocí, která může a má člověka především polidšťovat, činit z něj bytost nejen společensky užitečnou, ale také niterně krásnou a moudrou. Právě to je podstatou, vycházející mimo jiné z myšlenek Komenského, že člověk se skutečně stává člověkem teprve učením. Slowík, Učitelské listy, 2004
Jak prospěje TM Vaším vztahům?

Chování je výrazem vědomí a proto je jeho kvalita závislá na stupni rozvoje vědomí a vnitřní inteligence, přičemž zde máme na mysli především emoční inteligenci, která člověka vybavuje schopností empatie, soucítění, tolerance, přátelskosti, lásky a všeho dobrého, co se skrývá v nitru člověka.

TM rozvíjí kompletní vědomí člověka a zlepšuje sebepojetí. Na základě většího uvědomění sebe sama a díky větší vnitřní spokojenosti a pohodě se začnou vztahy spontánně zlepšovat a rozvíjet. Zlepšují se vztahy v partnerství, rodině i pracovní vztahy.Takto člověk zažívá více radosti a naplnění ze života.

Základem kvalitních vztahů je dobrý vztah k sobě sama, který se automaticky optimalizuje s pravidelným používáním TM. Redukce napětí a  stresů pročisťuje a normalizuje nervový systém. Člověk si více věří, roste zdravé sebevědomí, samostatnost a soběstačnost a toto je dobrým základem pro budování rovnoprávných a spokojených vztahů. 

Pravidelné odstraňování negativních účinků stresů, jako jsou tenze, úzkosti, přespřílišné starosti a obavy atd. je dnes nezbytné. Stejně jako se staráme o hygienu těla, je potřeba postarat se i o nitro. TM představuje významný psychohygienický prvek ve zdravé životosprávě člověka. A v oblasti vztahů to dělá skutečné divy.

Jak se člověk rozvíjí a zlepšuje svůj osobní profil, dokáže se v sobě více orientovat; více rozumí sobě i ostatním a získává větší nadhled, a to i ve stresových a konfliktních situacích. Není tak snadno stržen k neuváženému impulsivnímu jednání. Vnitřní klid, který je charakteristikou programu TM, se začíná integrovat do vnější aktivity, což způsobí větší účinnost v jednání a konání. Člověk je schopen více uplatnit tvořivé a inovační přístupy. 

Vnitřní prožitek TM naplňuje člověka vnitřním štěstím. Když je člověk spokojen zevnitř sebe, má přirozeně tvořivější, tolerantnější a laskavější přístup k ostatním. Výhodou  TM jsou spontánní výsledky zlepšení ve vztazích, není třeba si něco namlouvat nebo se do něčeho příliš nutit.  Vnitřní tvořivá inteligence, která se během TM oživuje a rozvíjí, způsobí, že se člověk automaticky harmonizuje, stává se více organizovaným a uspořádaným. Přitom se rozvíjí nejen intelektuální kvality, ale i emoční inteligence a s ní citový život. Roste schopnost otevřenosti a srdečnosti a rozvíjí se přátelské vztahy. Člověk má větší schopnost dávat a přijímat lásku, dokáže více sdílet a soucítit, má vřelejší a aktivnější účast na životě ostatních, což ho vnitřně obohacuje a naplňuje.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Reklamy
%d bloggers like this: