Transcendentalní meditace

Transcendentální meditace a náboženství?

Posted on: 10.3.2010

Jestli jste náhodou někde slyšeli, že Transcendentální meditace je náboženství, tak je to nejspíš nedorozumění nebo omyl.

TM je technika, není to náboženství.
TM je technika jak obsáhnout a využívat širší a hlubší úrovně svého mentálního potenciálu.
TM je technika, aby, ať děláme cokoliv, abychom to dělali správně, lépe, s lepšími výsledky.

TM je vzdělávací instrument, který bystří mysl, aby byla jasnější, nápaditější a nacházela snadněji tvořivá řešení při běžných a hlavně stresových situacích.

Jak uvádí J.A.Komenský: „Kterékoli učení si kdo bere, k tomu budiž napřed přizpůsobena mysl žáků“, podobně vysvětluje Mahariši, že je třeba nejprve zvětšit zásobník vědění – mysl, aby do něj bylo možné uložit více učení.

TM je prostý a účinný vzdělávací program, přičemž se jedná o vnitřní vzdělávání – o kultivaci mysli zevnitř sebe.

Při výuce ani při používání TM není třeba nějaké víry, nebo přesvědčení. TM je v tomto smyslu neutrální. Snadno ji mohou používat lidé nevěřící nebo věřící. A když jsou věřící, ať věří v to nebo ono, nebo kohokoliv, používání programu TM nijak nenaruší jejich víru, ale naopak; tím, že začnou hlouběji poznávat sami sebe a že se při relaxaci během TM zbavují stresů, stávají se z nich lepší lidé – a toto je nakonec cíl každého náboženství.

Při TM není třeba schopnost soustřeďování nebo kontroly mysli, protože to se zde nedělá. TM není ani kontemplační technika, jak vysvětluje zakladatel programu TM Mahariši Maheš Jogi. Je zcela přirozená.

TM využívá proces myšlení a to jedinečným způsobem; umožní mysli jít od povrchového myšlení k progresivně jemnějšímu.
Dr. Hagelin
, kvantový fyzik, popisuje 4 stádia vývoje myšlenky: vajkari, mahjama, pašjanti a para. Para – zdroj myšlenky je v základu mysli, v tichém transcendentálním vědomí, které je též popisováno jako Já – Self.

Zdroj myšlenky – transcendentální vědomí je to nejcennější místo, protože zde se nachází zdroj inteligence, tvořivosti a energie, jak vysvětluje Mahariši. Program TM umožňuje mysli ponořit se až k tomuto zdroji a načerpat odtud.

Ve své knize Science of Being and Art of Living, Transcendental Meditation, popisuje Mahariši v kapitole IV, že naplnění náboženství spočívá v tom, že dosáhne pro člověka skutečně to, co má v názvu. Náboženství (angl. religion) pochází z latinského kořene „religire“, což znamená „re“ znovu nebo zpátky a „ligire“ navázat, spojit.
Smyslem náboženství je spojit člověka znovu s jeho zdrojem, jeho původem.
Program TM umožňuje znovunavázání kontaktu se svým zdrojem – vnitřním potenciálem, jeho systematické rozvíjení a používání v každodenním životě.

V interview na otázku, jaký je jeho vztah ke křesťanství, Mahariši odpovídá, že mu je blízké vše, co má spojitost s nekonečností. Říká, že má Krista velmi rád, a že podle jeho názoru, hlavní učení Kristovo bylo: „Království nebeské je uvnitř vás“. A právě toto umožňuje program TM: plně rozvinout člověka. Transcendentální meditace je velkým přítelem křesťanství. TM umožňuje růst čistého vědomí a jen v čistém vědomí může člověk žít plný, užitečný, spokojený a náboženský život. TM je přítelem všech náboženství. TM umožňuje rovinout toto království nebeské uvnitř – rozvinout vnitřní radost, krásu a nádheru, pak je pro člověka snadnější, aby miloval svého bližního jako sebe samého.

Nedorozumění lze snadno vysvětlit. Už není třeba opakovat staré mýty, které nemají žádné opodstatnění, jen neznalost nebo nedorozumění.
TM je technika, není to náboženství. TM prospěje každému, kdo si přeje používat více ze svého vrozeného potenciálu, kdo se chce systematicky zlepšovat, více toho v životě dosáhnout a více se z života těšit .

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Reklamy
%d bloggers like this: