Transcendentalní meditace

Transcendentální meditace je přirozená a jedinečná

Posted on: 4.3.2010

Existuje celá řada meditačních postupů, vysvětluje Mahariši Maheš Jogi, které zahrnují soustřeďování a kontrolu mysli a drží mysl v jednom bodě, na povrchu. Co je však zapotřebí je dovolit mysli postupné snížení její aktivity, až mysl přirozeně dojde ke svému nejméně excitovanému stavu, tzv. „čistému vědomí“, které je v základu mysli.
Jakékoliv úsilí a námaha budou vždy udržovat mysl v excitovaném stavu; mysl bude v napětí a stresu. TM je velmi přirozený postup, který dovolí mysli spontánně se zklidnit, až postupně do zcela klidného tichého stavu, který je současně nanejvýše uspořádaným stavem.
Když svou mysl vystavíme takové maximální uspořádanosti, budou i myšlení a aktivita velmi uspořádané a snadněji dosáhnou cíle.

Dr. R. Schneider vysvětluje, že různé techniky přinášejí různé účinky. Při testování a porovnávání jiných meditačních technik a techniky TM bylo zjištěno, že TM je zhruba dvakrát účinnější při snížení úzkosti a dalších ukazatelů stresu. Uvádí dále, že TM je z lékařského hlediska podle empirického výzkumu významně účinnější v podpoře zdraví a prevenci nemocí v porovnání s ostatními technikami, které byly zkoumané.

Dr. F. Travis popisuje jak různé meditační techniky zaměstnávají různé oblasti mozku; například koncentrační techniky aktivují thalamus a frontální oblasti. Při technice TM, která nevyžaduje žádnou námahu je thalamus méně aktivní a aktivnější je frontální a zadní část mozku.
Toto odpovídá unikátnímu stavu tzv. ‚klidné bdělosti‘ , kdy je také alfa aktivita více koherentní a integrovaná.
Velmi důležité je, že stav klidné bdělosti se začíná více objevovat i v průběhu celodenní aktivity, což znamená, že člověk je klidnější a pozornější a snadněji zvládá náročné situace.

Kvantový fyzik Dr. J. Hagelin uvádí širší obraz účinnosti techniky Transcendentální meditace a její prospěšnosti pro různé oblasti života.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Reklamy
%d bloggers like this: