Transcendentalní meditace

Studium v USA

Posted on: 4.3.2010

Americká univerzita Maharishi University of Management MUM nabízí něco navíc, jak vysvětluje Dr.F.Travis z centra Center for Brain, Consciousness, and Cognition MUM.

Ve své prezentaci Dr.Travis poskytl perspektivu, jakou přidanou hodnotu najdete na univerzitě MUM, kde se používá systém CBE Consciousness Based Education – vzdělání, které je založené na rozvoji vědomí.

Jiným univerzitám, které se soustřeďují hlavně na materiály a fakta, uniká něco velmi důležitého v procesu studia – a to je student samotný. Na rozdíl od tohoto, studium na MUM začíná tím, že vybaví studenty programem na rozvíjení kapacity a schopností své mysli. Technika Transcendentální meditace* umožní studentovi oživovat plný rozsah své mysli, podporuje vznik nových spojení v mozku a rozvíjí vědomí, aby byl člověk schopen myslet v širších souvislostech a dělat správná rozhodnutí.

Při praktikování Transcendentální meditace se odehrává více aktivity v předním a zadním mozku. Tyto oblasti mají souvztažnost s pozorností. Člověk je prostě pozornější, bdělejší. A centrum mozku – thalamus – brána, která kontroluje, co do mozku přichází, je klidnější. Toto se nazývá ‚kliduplná bdělost‘. Používání TM je jemné cvičení mysli, které umožňuje být bdělejší a vnímavější při studiu, což se velmi hodí. Současně TM podporuje celostní činnost mozku a rozšiřuje využívání potřebných dříve skrytých schopností mysli.

Až 90% z toho, ce se student naučí dnes, bude pravděpodobně za 5-10 let zastaralé. Ale, pokud se naučíte rozvíjet svoje vědomí, máte užitečný program, který Vám bude sloužit po celý život. S programem TM si člověk udržuje flexibilitu, kreativitu a schopnost snadněji se učit po celý život.

Vzdělání založené na vědomí, uplatňované na MUM ve Fairfieldu v Iowě, rozvíjí studenta jako celek a obsahuje nejen programy na rozvíjení mysli, ale také na rozvoj těla a péči o zdraví, včetně zdravé životasprávy. Je zde vyvážená vegetariánská strava, která je připravovaná z organických potravin. Studentům se doporučuje vyvážený denní režim, s dostatkem odpočinku a nočního spánku; nedoporučuje se zůstavat dlouho v noci vzhůru, a v souladu s vědeckým výzkumem se doporučuje noční odpočinek od 22 hod.

Jednotlivé předměty jsou vyučovány tzv. blokovým systémem. V jednom časovém úseku je vyučován vždy jeden předmět; toto umožňuje studentům plně se soustředit na daný předmět, projít kurzem, ukončit ho závěrnou zkouškou a přejít k dalšímu. Navíc k běžným předmětům je v systému CBE zahrnuta věda o tvořivé inteligenci – Science of Creative Intelligence; představuje sjednocenou základnu lidského vědění. Studenti probírají různé disciplíny ve světle nejzákladnější úrovně inteligence, odkud všechny disciplíny vyvěrají.

Univerzita MUM má již více než 30-letou tradici. Má akreditaci od The Higher Learning Commission a International Assembly for Collegiate Business Education. Je známým faktem, že zde dosahuje vysoké procento studentů excelentních výsledků a umísťují se na předních místech na různých národních a mezinárodních soutěžích. MUM se zavázala dodržovat ekologicky udržitelné postupy a vyvinula jako první v USA akademický program Sustainable Living.

MUM představuje progresivní zdravou a udržitelnou komunitu s bohatým kulturním a světonázorovým zastoupením. Zaměřuje se na plný rozvoj člověka a zdravý životní styl. Nejsou zde povoleny drogy, alkohol a tabákové výrobky, a jak je vidět, nikomu to neschází. Absolventi jsou zde viditelně spokojenější a radostnější, a co je nejdůležitější – jsou mnohem dokonaleji připraveni na život.

Zájemci o denní studium na MUM se mohou obracet pro více informací na naši kancelář o.s. Globální země světového míru. V současné době je na MUM velmi zajímavá nabídka pro studium v oboru M.S. in Computer Science. Studium v USA je kombinováno s praxí v zajímavých firmách a je finančně velmi výhodné.

Detailnější představu o charakteristice zmíněné univerzity mohou získat zájemci návštěvou ve vybraných víkendech, kde je umožněno zažít zde víkend, prohlédnout si kampus, pohovořit s učiteli a se studenty.

* Transcendentální meditace je vzdělávací a zdravotní program, není to náboženství nebo filosofie. Je bohatě vědecky ověřeno, že přináší pozitivní účinky pro daného jedince i prostředí. Představuje důležitou součást vzdělání založeného na vědomí CBE.

Vzdělávání CBE se setkává ve světě s širokým přijetím a je již zastoupeno v mnoha zemích, včetně USA, Anglie a dalších. O jeho implementaci se velmi zasloužila Nadace Davida Lynche. Díky této nadaci bylo umožněno např. v Latinské Americe uvést tento systém do škol pro více než 300 000 žáků/studentů ze sociálně slabších ekonomických podmínek a s vysokou stresovou zátěží. O jeho úspěšnosti a oblíbenosti u studentů a učitelů svědčí řada videozáznamů včetně DLF školních projektů, projektu z Kalifornské školy, školy v Detroit a další. Ve státě Rio de Janeiro uvádí systém CBE do škol jako výzkumný projekt ministerstvo školství.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Reklamy
%d bloggers like this: